Giriş Kayıt

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Makyajda Renk Bilgisi Makyajda Renk Bilgisi Makyajda Renk Bilgisi
11 Nisan

Makyajda Renk Bilgisi

Renk Bilgiler

Işığın cisimlere çarptıktan sonra yansıyarak, görme duyumuzla bıraktığı etkiye renk denir. Güneşli bir günde renklerin daha parlak ve canlı olmaları kapalı bir havada ise renklerin parlaklığını kaybetmeleri ve olduklarından daha koyu görünmeleri rengin ışığa bağlı olduğunu gösterir. Işık olmadığı zaman her şey şekil ve renk olarak karanlıkta kaybolur.

Doğada bulunan tüm renkler ana renklerden doğar. Ana renkler arasında siyah ve beyaz yoktur. Bir cisim güneş ışığında depo olmuş renkleri yansıtmayı tutuyorsa, siyah eğer tümünü yansıtıyorsa, beyaz olarak görünür. Bir renge siyah ve beyaz katılırsa o rengin koyu veya açık tonu elde edilir. Bir renge siyah katıp koyultmaya, beyaz katıp açmaya ton sür ton denir.

Ana ve Yardımcı Renkler

Renk Çemberi

Mavi, sarı, kırmızı renklerden oluşur. Bu renkleri karışımından da tamamlayıcı renkler oluşur. Yeşil, turuncu ve mor yardımcı renklerdir doğada bulunan tüm renkler ana renklerden doğar. Ana rengin karışımından yapılan yardımcı renk karışıma girmeyen üçüncü rengin tamamlayıcısıdır. Örneğin, sarı ile kırmızının karışımından doğan turuncu karışıma girmeyen üçüncü ana renk olan mavinin tamamlayıcısıdır.

Makyajda Tamamlayıcı Rengin Özelliği ve Görevleri

  1. Tamamlayıcı renkler karıştırılmayıp yan yana konulursa birbirinin değerini arttırır. Renklerin bu tür görünüşlerine konstras (zıt renkler) denir. Yeşil ile kırmızı – sarı ile mor – mavi ile turuncu yan yana gelince daha parlak ve canlı görünürler.
  2. Birbirini tamamlayan renklerden biri diğerine çok az katılırsa, o renkler parlaklığını kaybeder.
  3. Birbirini tamamlayan iki renk eşit ölçüde karıştırılırsa iki renkte kendi özelliğini kaybeder ve gri tonları ortaya çıkar. Renkler şiddetine ve insan üzerindeki etkilerine göre ikiye ayrılır :
  • Sıcak renkler : Aydınlık ve ışıklı renklerdir. Bu grup renkler kırmızı sarı ve turuncudur. Ayrıca sıcak renklerin karıştırdığı ve ısıttığı renkler vardır. Kahve rengi içinde yer alan kırmızı ve sarı değerler yeşilin içindeki sarı bu iki rengin sıcak renklere yakınlaştırır. Sıcak renkler neşe canlılık ve hareket demektir.
  • Soğuk renkler : Donuk gölgeli renklerdir yeşil mavi ve mor soğuk renkler geri planda yer alır.

Örneğin : Gökyüzü mavidir. Bitkilerin yeşili ise bu maviliğin önünde yer alır. Soğuk renkler rahatlık durgunluk dinlence telkin eden renklerdir. Özetle her renk üç ana rengin karışımı ile oluşur. Bu nedenle zengin tonlar elde edilir.

Ana renkler : sarı kırmızı mavi

Ara renkler : turuncu mor yeşil

Soğuk renkler : yeşil mavi mor

Zıt renkler : sarı mor kırmızı yeşil turuncu mavi

Doldurma renkler : siyah beyaz kahverengi gri bej lacivert lame dore ve bakır

Sıcak doldurma renkler : Kahverengi bakır altın

Soğuk doldurma renkler : Gri beyaz gümüş violet

Sosyal Medyada Paylaş

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Son Düzenlenme Pazartesi, 11 Nisan 2016 15:39
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Son güncelleştirmeleri almak ve güzellikle ilgili yeni haberler için mail listemize abone olun.

İstanbul

istanbul

Mecidiyeköy lokasyonunda bulunan eğitim merkezimize ulaşım her yerden tek otobüsle mümkün olmaktadır. Detaylı adres bilgisi için bizi arayın 212 274 7077

Blog Yazıları

Basın Yazıları

Lokasyonumuz

Şevval Özçelik

Avnidilligil Sk. Akün Apt. No:20

Mecidiyeköy / İstanbul

Telefon : +(90)212 274 7077

Cep :      +(90)530 433 7646

Email: info@sevvalozcelik.com